0RQB-50Y05 Series
0RQB-50Y05 Series
Left arrow Right arrow
0RQB-50Y05 Series
The 0RQB-50Y05L is an isolated DC-DC converter providing 50 W of output power from a wide input range (24 V,48 V,72 V,96 V,110 V typical). Standard features include remote on/off, input under-voltage protection, output over-voltage protection, over current and short circuit protection. This converter can also provide a 5 V/5 mA auxiliary supply. When a large hold-up capacitor is added, the converter can still work up to 12 mS when the input supply is interrupted. Conformal coated PCB is used for environmental ruggedness.